انواع کیف زنانه و کاربرد آن

بازدید: 1,406 بازدید
انواع کیف زنانه و کاربرد آن

در زمان های قدیم، معنای کیف مقداری متفاوت بود و تنها به کیسه های ابریشمی که درون لباس قرار می گرفتند ختم می شد. یکی از دلایل این کار، این بود که خطر سرقت در آن زمان بیشتر بود و افراد پول های خود را همیشه با خود جابجا می کردند.

عوامل بسیاری در تغییر و تحول شکل کیف ها تاثیر داشته است. عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، از اختراع سیستم حمل و نقل ریلی گرفته تا جنگ ها و خونریزی و کمبود منابع برای تولید از مواردی بودند که هر کدام در به وجود آمدن کیف های امروزی نقش داشتند.

در ابتدا انسان ها از کیسه های کوچکی که ساخته ی دست خودشان بود، برای نگهداری وسایلشان استفاده می کردند. آن ها این کیسه ها را از پوست حیوانات یا الیاف گیاهان می ساختند. این کیسه ها باید خیلی محکم ساخته می شدند، چرا که از آن ها برای نگهداری و جابه جایی وسایل و حتی مواد غذایی استفاده می شد.

استفاده از این کیسه ها، بیش تر در مصر باستان رواج داشته است. بعدها و درقرن چهاردم میلادی انسان ها، کیسه های کشی کمری را ساختند تا پول و اشیا ارزشمند خود را در آن قرار دهند. بسیاری از مردم، این کیسه ها را که به کیف های کمری امروز خیلی شباهت داشت، با طناب های بلند دور کمر خود می بستند.

انواع کیف زنانه و کاربرد آن

پیدایش کیف های دستی

کیف دستی در قرن 16 میلادی متولد شد. در آن زمان زنان سکه های خود را در کیسه های کوچک پارچه ای قرار می دادند تا حمل آن برایشان آسان تر باشد.

استفاده از این کیسه های کوچک پارچه ای، در میان مردان، بسیار بیش تر از زنان متداول بود.

در همین زمان، گلدوزی هنر اصلی زنان اروپایی به شمار می رفت. پس آن ها مبادرت به تولید کیف های گلدوزی شده نمودند.

در قرن هفدهم و همزمان با پیشرفت های صنعتی و اجتماعی، کیف ها هم دچار تغییر و تحول شدند. در این زمان، کیف هایی از جنس چرم و ابریشم تولید شدند که جیب های متعددی هم داشتند.

در آن زمان مردان هم به اندازه ی زنان از کیف های دستی استفاده می کردند. اما با گذشت زمان و اضافه شدن جیب به لباس های مردانه، کیف ها به کالایی زنانه مبدل شدند. هرچند بودند مردانی که از کیف هم استفاده می کردند، اما تعداد آن ها به نسبت زنان، انگشت شمار بود.

قرن هجده و نوزده میلادی، دوران اوج استفاده از کیف های روستایی بود. کیسه های پارچه ای که امروزه هم استفاده از آن ها متداول شده است. زنان این کیسه ها را به عنوان یک کیف دور مچ دست خود انداخته و از آن استفاده می کردند.

تاریخچه کیف دستی


داستان تولد کیف دستی به قرن 16 میلادی باز می گردد. از آن زمان تا کنون شکل و شمایل کیف های دستی تغییرات زیادی را به خود دیده است. نمایشگاهی در آلمان کیف هایی از قرن 16 تا 21 میلادی را به نمایش گذاشته است.

شرکت فرانسوی “هرمس”، یکی از تولیدکنندگان نامدار کالاهای لوکس، شهرت کیف های دستی اش را بدون تردید مدیون گریس کلی است. هنرپیشه هالیوود که بعدها به همسری پادشاه موناکو درآمد، چنان به این مدل کیف علاقه داشت که در سال 1956 هرمس این مدل را به نام “کلی” نام گذاری کرد. موزه ملی بایرن هم اینک نمایشگاهی را از کیف های دستی متعلق به قرن 16 تا 21 میلادی برگزار کرده است.

داستان تولد کیف دستی به قرن 16 میلادی باز می گردد. در آن زمان کیف های کوچک پارچه ای جزو جدایی ناپذیر کیف های دستی بودند که برای نگهداری جداگانه پول در نظر گرفته شده بود. زنان در آن دوران وسایل شخصی یا ابزار دوخت و دوز خود را در کیف های “کار” نگه داری می کردند. این کیف ها از جنس ابریشم بودند و سبد چوبی کوچکی در پایین آن ها دوخته شده بود.

به گفته یوهانس پیچ، محقق و برگزارکننده این نمایشگاه، تحقیق روی تاریخچه کیف های دستی کار ساده ای نیست. البته کار پژوهش روی کیف های کاری مردانه راحت تر بوده است، زیرا در آن زمان اشراف عمدتا نام خود را روی کیف هایشان حک می کردند.

تا زمان انقلاب فرانسه مردان نیز همانند زنان کیف دستی با خود حمل می کردند، پس از آن اما مد مردانه روی به سادگی گذاشت و کیف تنها به وسیله ای زنانه تبدیل شد. یوهانس پیچ معتقد است که در آینده مردان سوای ساک های ورزشی یا کیف های لپ تاپ، دوباره به سوی دست گرفتن کیف روی می آورند و کیف جزوی از مد مردانه خواهد شد.

پیشرفت های اجتماعی و صنعتی روی مد تأثیر گذار بوده اند. برای مثال در قرن 17 میلادی پس از به راه افتادن پست، کیف های دستی مسطح با جیب های متعدد تولید شدند که از جنس چرم یا ابریشم بودند. روی این کیف ها اغلب با نقش و نگار تزیین می شدند.

در قرن بیستم کیف های کوچک بدون دسته مد شدند. در سال های اخیر این کیف ها دوباره مورد توجه قرار گرفته اند. کاترین دوشس کمبریج یکی از کسانی است که اغلب در مراسم رسمی از این کیف ها استفاده می کند.

کیف های روستایی که در قرن 18 و 19 میلادی رواج داشتند، امروزه نیز از نظر برخی کارشناسان بسیار مدرن تلقی می شوند. در آن دوران یکی از مدل های محبوب کیف در میان بانوان، کیسه های پارچه ای کوچکی بود که با یک زنجیر به دور مچ دست انداخته می شد.

اختراع قطار و آغاز سفر با این وسیله نقلیه در قرن 19 میلادی موجب تولید ساک های دستی کوچک شد. از آنجایی که چمدان ها در واگن های جداگانه انبار می شدند، زنان به ساک های دستی کوچکی نیاز داشتند تا وسایل مورد نیازشان را در طول سفر به همراه داشته باشند. مارلن دیتریش، هنرپیشه مشهور آلمانی یکی از طرفداران این کیف های دستی بود. در این نمایشگاه بسیاری از کیف های به جا مانده از وی را می توان تماشا کرد.

در دهه 1970 حمل کیف های دستی شبیه روزنامه لوله شده البته با دسته، مد شدند. یوهانس پیچ می گوید: «این کیف ها خیلی طرفدار داشتند. وقتی خانم های بازدیدکننده این کیف ها را می بینند، اغلب به یاد می آورند که خودشان هم زمانی صاحب چنین کیف هایی بودند.»

ویژگی مهم کیف های دستی، راحت حمل کردن آن هاست. 

با این همه طراحان سرشناس گاهی کیف هایی با مدل هایی نه چندان معمول را در شمار اندک به بازار روانه می کنند.

راهنمای خرید کیف مناسب در جنس و طرح های مختلف

کیف یکی از لوازم های جانبی کاربردی یا از مهم ترین ملزومات شیک پوشی خانم ها است . انتخاب کیف مناسب می تواند مکمل پوشش شما باشد و یکی از مهمترین اکسسوری ها است که بر تیپ شما تاثیر مستقیم دارد.

امروزه کیف های متنوعی در طرح ها و رنگ های متفاوت تولید می شوند به صورتی که انتخاب و خرید بین آن ها برای خانم ها تبدیل به یک مساله جدی شده است. پس اگر قصد خرید کیف دارید، بهتر است در انتخاب کیف دقت کنید و قبل از خرید با برخی مدل های کیف و نکات مهم خرید کیف توجه نمایید .

انواع کیف های زنانه

کیف ذوزنقه ای

اگر کیف های مدل مربع، مستطیل و دایره خسته شده اید به سراغ کیف هایی که دو زاویه بیرون زده اضافه دارند و ذوزنقه ای هستند بروید . شما با هر بودجه ای می توانید صاحب یکی از این کیف ها که اغلب بزرگ و جادار هم هستند، شوید.

خرید کیف

خرید کیف ذوزنقه ای بزرگ و جادار

کیف های پاکت نامه ای

این کیف ها به این دلیل پاکت نامه ای می گویند که شبیه پاکت نامه هستند و برای مهمانی ها و برنامه های رسمی و نیمه رسمی مناسب هستند.

کیف کوچک با دسته کوتاه

این کیف های کوچک که دسته کوچکی روی بدنه کیف دارند لازمه هر خانمی است و برای شرکت در مهمانی ها مناسب است . دنیای مد نمناک توضیح داده است که این مدل کیف ها توانایی بالایی در فاخر و آراسته کردن ست یک خانم دارند. توانایی این کیف ها در همراه شدن با ست های رسمی تا اسپرت ویژگی قابل توجهی هنگام خرید است.

کیف با دسته فلزی

برخی کیف های زنانه به جای دسته یا بند چرمی، یک حلقه فلزی دارند. این کیف ها برای خانم های جوان مناسبند .

کیف با دسته فلزی

خرید کیف با دسته فلزی برای خانم های جوان

کیف با نقوش پوست حیوانات

طراحان کیف برای کسانی که به نقش های گل گلی علاقه ندارند ، کیف های کوچک و بزرگ با نقوش پوست حیوانات را پیشنهاد می کنند.

کیف های گل گلی با نقش های ریز و درشت

یکی از انواع کیف های زنانه ، کیف های گل گلی با نقش های ریز و درشت هستند که می توانید این نوع کیف را با نقوش گل گلی لباس، کفش تان ست کنید.

کیف هلالی

کیف های هلالی از چرم یا پارچه های نرم ساخته شده اند و بهمین دلیل حالتی افتاده و خمیده دارند.

کیف کتابی

کیف های کتابی به شکل مستطیل با ضخامت های متنوع هستند . نداشتن هیچ دسته یا بندی باعث میشود آن رابا همه ی انگشتان و کف دست بگیرید.

کیف کتابی

کیف های کتابی یا دستی از انواع کیف زنانه

کیف باگت

کیف باگت مستطیل شکل اسـت و طول بیشتر و عمق و ارتفاع کمتری دارد.

کیف کیسه ای

این کیف ها ظاهری استوانه ای دارند، کـه دهانه آن ها با بند جمع شده و بـه شکل کیسه های پول قدیمی درمی آید.

کیف مچی

این مدل کیف سایز کوچکی دارد و در یک سمت آن دسته کوتاهی قرار دارد که این دسته دور مچ قرار می گیرد.

کیف بولینگ

این مدل کیف ها از روی کیف های مخصوص ورزش بولینگ الهام گرفته شده اند و شکل چمدان مانندی دارند.

کیف بولینگ

خرید کیف بولینگ زنانه با طرح های شیک

راهنمای خرید کیف

قبل از خرید کیف مورد نظرتان به نکات زیر توجه کنید :

کیف های با طرح و نقش ساده انتخاب کنید.

اگر می خواهید در اکثر موقعیت ها و برنامه های مختلف بتوانید ازیک کیف استفاده نمایید کیف هایی با طرح و نقش ساده را انتخاب نمایید.

کاربرد کیف خود را مشخص کنید

برای خرید کیف در گام اول، باید کاربرد کیف را مشخص کنید. دنیای مد نمناک اشاره کرده است که افراد شاغل باید کیفی بخرند که فضای کافی برای حمل لوازم مورد نیازشان را داشته باشد و کیف آنها ظاهری مرتب و حرفه ای داشته باشد.

اگر می خواهید برای قرارهای دوستانه و … کیف بخرید ، کیف شما نباید آن چنان بزرگ باشد و نه اینکه آن قدر کوچک و مجلسی باشد بنابراین یک کیف متوسط بخرید .

اگر می خواهید برای مراسم عروسی یا یک مهمانی رسمی کیف انتخاب نمایید باید یک کیفی انتخاب کنید که بزرگ و دست پا گیر نباشد و فقط باید به اندازه ای باشد که صرفا کیف، گوشی موبایل و چند تیکه لوازم آرایشی در آن جا شود .

ست کیف با لباس

 اصول انتخاب و خرید کیف زنانه

رنگ کیف خود را با لباسهایتان هماهنگ کنید

کیف های به رنگ های مشکی، سرمه ای، قهوه ای و سبز تیره قابلیت هماهنگی بیشتری با رنگ های دیگر دارد. مثلا رنگ قهوه ای می تواند با لباس های کرم و شیری استفاده شود. رنگ سبز با نارنجی و زرد نیز ترکیب خوبی را تشکیل می دهد

برای اینکه بتوانید یک کیف را در اکثر مکان ها و زمان ها استفاده کنید و با تمام لباس هایتان ست شود یک کیف با رنگ خنثی انتخاب کنید.

به اندازه کیف توجه کنید

کیف ها در اندازه های متفاوتی وجود دارند . در هر موقعیتی شما می توانید از کیف های با اندازه متفاوت استفاده نمایید مثلا برای عروسی کیف های کوچک بیشتر مورد استفاده هستند اما برای استفاده روزانه و دیدارهای مهم و رسمی کیف هایی که برای اقلام مورد نیاز روزمره بانوان جای کافی مناسب تر هستند.

اندازه های کیف زنانه

توجه به ابعاد و اندازه در خرید کیف زنانه

در انتخاب جنس کیف دقت کنید

کیف ها در انواع مختلف چرم ، کتان و پارچه ای و… وجود دارند . جنس کیف در کیفیت آن تاثیر گذار است . کیف های چرم معمولا از باقی کیف ها با دوام ترند اما قیمت بالاتری نیز دارند . در انتخاب کیف به نوع دوخت، آسترهای به کار برده شده در داخل کیف نیز توجه کنید.

کیف و کفش ست انتخاب نمایید

کیف و کفش بهتر است از یک جنس انتخاب شوند مثلا یک کیف ورنی با کفش جیر حتی اگر رنگشان یکسان باشد ، اصلا انتخاب مناسبی نیست . بنابراین بهتر است کیف و کفشتان را از یک ط