چاپ آنلاین

بازدید: 761 بازدید
چاپ آنلاین

چاپ آنلاین

 

 

صنعت چاپ چیست؟

واژ‌هٔ چاپ و صورت قدیمی‌تر آن «چهاپ» را برگرفته از واژ‌هٔ مغولی چاو دانسته‌اند که به معنای «فشردن سطحی بر سطح دیگر» است. چاپ در لغت به‌معنای نقش، اثر، مُهر و نشان آمده است و در متون مختلف کلمات طبع، باسمه، و تافت به‌عنوان مترادف آن به‌کار رفته است.

چاپ در اصطلاح، به عمل، فن، و صنعت تکثیر صورت و نقش‌های دوبعدی مانند حروف، ارقام، خط‌ها، تصویرها، و… به‌وسیلهٔ انداختن اثر این نقش‌ها بر کاغذ، پارچه، یا مواد دیگر، به‌ویژه چاپ مواد خواندنی، با تصویر یا بدون تصویر بر روی کاغذ گفته می‌شود.

در تعریفی دیگر، چاپ مجموع عملیاتی است که متن خام را به اثر درخور انتشار مانند کتاب، مجله، روزنامه، و جز آن تبدیل کند.

چاپ بر روی کاغذ شناخته شده‌ترین کار چاپی است.امروزه با پیشرفت تکنیک‌های چاپ این عمل روی مواد سلولزی، نایلونی، پارچه ای، چرمی، مواد شیمیای، فلزی، شیشه‌ای با اشکال صاف یا ناهموار، مقعر یا محدب و … صورت می‌گیرد.

چاپخانه نیز در لغت به‌معنای محل چاپ کردن و در متون مختلف کلمات مطبعه، دارالطباعه، و باسمه‌خانه به‌عنوان مترادف آن به‌کار رفته است. چاپخونه مؤسسه یا کارگاهی است که از عهد‌هٔ انجام کارهای چاپی بر روی کاغذ و سایر اشیا از طریق انواع چاپ برآید و به تعبیری دیگر، محلی است که چاپ کتاب، نشریات، و مانند آن در آنجا انجام می‌گیرد.

امروزه، چاپ به عنوان یک فرآیند انبوه صنعتی در نظر گرفته می شود که بخش اساسی صنعت نشر و بخش مهمی از فعالیت‌های اداری و حکومتی زا شامل می‌شود.

 

تاریخچه صتعت چاپ در جهان

علاقه دانستن و فهمیدن و کنجکاوی همیشه در ذات بشری بوده به طوری که از سالیان دور کتاب ها رو همچو الماسی کنار خود نگه میداشتند و در تعداد کم و به دشوار از آن رو نوشت دستی میکردند.

برخی بر روی پوست حیوانات برخی رو دیوار های قار و برخی بر روی کاغذ.

روندی بسیار سخت و طولانی که نه تنها زمان بر بود چرا که گران هم بود عمده مردم عادی توان تهیه کتاب های دست نویس را نداشتند.

با گذشت هر چه بشتر زمان پیشرت و شکوفا شدن ایدهای تازه و نو در ذهن انسان کم کم صنعت چاپ شروع به شکوفایی کرد.

“یوهانس گوتنبرگ” شاید بتوان گفت پایه گذار صنعت چاپ این شخص است, با چاپ کتاب مقدس انجیل که به انجیل گپوتنبرگ معروف شد اولین کتاب تولید شده توسط چاپ متحرک را تولید کرد.

بعد ها در نیمه دوم قرن پانزده صنعت چاپ رو به پیشرت رفت و به سرعت در اروپا گسترش یافت.

هر چه زمان بیشتر گذشت این صنعت هم پیشرفته تر شد و انواع دستگاه های چاپ مثل ” پرینتر نوری دستگاه چاپ  هلیو گراور”  و… پدید آمد و این صنعت وارد دوران پیشرفته تری شد.

 

تاریخچه صنعت چاپ در ایران

اگر بخواهیم صنعت چاپ در ایران را کامل بررسی کنیم بایدبرگردیم به صدها سال پیش در دوره هخامنشیان و پادشاهانشانبرگردیم که برای تایید مهر سلطینتی از آن استفاده میکردند.

اما نخستین چاپ خانه در ایران به دوره صفویان برمیگردد که کشیشان ارامنه در جلفای اصفهان با آن تعدادی دعا و ذکرهای مسیحی را چاپ کردند. در دوره حکومت نادرشاه افشار به گزارش دو سیاح خارجی جزوه‌هایی به لاتینی و عربی در ایران چاپ و پخش شد. اما این در دوران ولایت عهدی عباس میرزای نایب السلطنه است که صنعت چاپ در ایران به‌طور جدی آغاز و شکل می‌گیرد. زمان فتحعلیشاه قاجار خواهان پیشرفت‌های نظامی و سیاسی بود، به ویژه برای تعلیم و آموزش سپاه شکست خورده در جنگ‌های با روس و دیگر علوم لازم، به ضرورت رفع عقب ماندگی‌های محسوس در آن زمان؛ در این میان چاپخانه‌ای لازم بود که به نشر روزنامه و کتاب‌های آگاهی دهنده به ویژه کتاب‌های علمی اختصاص یابد. این مهم سرانجام با حمایت و پی‌گیری‌های او محقق شد. بدین ترتیب، او بنای نخستین چاپخانه‌ای را گذاشت که در ایران، به زبان فارسی و با روش چاپ سربی، به نشر کتاب پرداخت.

رفته رفته در دوره چاپ تصویری در دوره محمد شاه قاجار وارد ایران شد و کتاب جذاب “لیلی و مجنون” به چاپ رسید.

زمان گذشت و گذشت و صنعت چاپ هر روزه پیشرفت کرد و به این نقطه رسید.

 

معرفی چند دستگاه چاپ

 

 • چاپ افست دستگاه چاپ افست
 • چاپ هلیوگراور دستگاه چاپ هلیوگراور
 • چاپ فلکسو      دستگاه چاپ فلکسو
 • چاپ سیلک اسکرین    دستگاه چاپ سیلک اسکرین
 • چاپ تامپو          دستگاه چاپ تامپو
 • چاپ افست روی فلز   دستگاه چاپ افست روی فلز
 • چاپ مخملدستگاه چاپ مخمل
 • چاپ لترپرس   دستگاه چاپ لترپرس
 • دستگاه چاپ ایچینگ     دستگاه چاپ ایچینگ

 

 

انواع کارهای چاپی

 

 • کارت ویزیت

 • تراکت

 • بروشور

 • سربرگ

 • فاکتور

 • افست و…

 

به دلیل زیاد بودن کارهای چاپی در این مطلب ما چاپ کارت ویزیت میپردازیم.

 

کارت ویزیت چیست؟

امروزه دیگر در یک مرکز خرید لباس تا شرکت و موسسات بزرگ، کارت ویزیت هایی وجود دارد که به کمک آن، نام و ادرس کسب و کارشان را معرفی می کنند.

کارت ویزیت به کارتی گفته می شود که اطلاعاتی مانند: نام و ادرس کسب و کار مربوطه و نام و اطلاعات یک شخص که از صاحبان یک شرکت یا موسسه است را به نمایش می گذارد.

به نوعی شما می توانید به راحتی اطلاعات مد نظرتان را با یک کارت ویزیت به اشتراک بگذارید.

چرا باید از کارت ویزیت استفاده کنیم؟؟

 

امروزه روز تعداد کسب و کارها و افراد شاغل هر روز بیشتر میشود و همچنین رقابت بین آنها نیز بیشتر , هر فرد یا کسب و کاری که حرفه ای تر عمل کند جلوتر است و یکی از موارد حرفه ای بودن استفاده از کارت ویزیت است.

امروزه اگر کارت ویزیت استفاده نکنیم انگار که مهر تاییدی بر حرفه ای نبودنمان میزنیم و به نوبه به کار خود صدمه میزنیم.

یک کارت ویزیت اطلاعات شما را در کادر کوچکی جای میدهد و در یک لحظه نشان میدهد که شما که هستید و چه میکنید پس استفاده از کارت ویزیت یک ترجیح نیست بلکه یک الزام است.

 

انواع کارت ویزیت

 

 

 

 • کارت ویزیت پی وی سیکارت ویزیت پی وی سی

 

پی وی سی یا همان pvc نوعی پلاستیک است که در ضخامت های متفاوتی تولید می شود و در ضخامت 760 میکرون کاملا مشابه کارت های بانکی است. مهمترین مزیت آن مقاومت بالا و کاملا ضد آب بودن pvc است.

کارت ویزیت پی وی سی در چهار مدل مات، براق، متالیک و صدفی تولید می شود که نام آن ها بیانگر ویژگی های هر کدام است. پی وی سی مات به کارت شما ظاهری شکیل و با بازتاب نور کم می دهد، پی وی سی براق رنگ های زنده تری تولید می کند و بازتاب نور زیادی دارد، پی وی سی صدفی ظاهری مانند بافت صدف دارد و درنهایت پی وی سی متالیک با ظاهر فلزگون خود بسیار زیبا و جذاب است.

 

 

 

 • کارت ویزیت گلاسهکارت ویزیت گلاسهپر کاربرد ترین کاغذ مورد استفاده در صنعت چاپ. کاغذی صیقلی، براق و ارزان که تقریبا تمامی طراحی ها به خوبی روی آن جلوه می کند و به دلیل صیقلی بودن آن بسیار مناسب برای پوشش های لمینت و سلفون است.

 

 • کارت ویزیت کرافت

کارت ویزیت کرافت

یکی از کاغذهای پر استفاده در صنعت چاپ که در گرماژ 300 گرمی، ضخیم و مناسب چاپ کارت ویزیت می شود. این کاغذ رنگی کرم مانند دارد و در دو نوع ایرانی و سوئدی وجود دارد. این کاغذ با ظاهر خاص و آنتیک شکل خود برای چاپ کارت ویزیت با طراحی های منحصر بفرد بسیار مناسب است.

 

 • کارت ویزیت سلفون

کارت ویزیت سلفون براق دور صاف

پوششی بسیار نازک که برای افزایش مقاومت و زیبایی روی کاغذ گلاسه چسبانده می شود. سه نوع متفاوت براق، مات و مخملی برای این کار وجود دارد. سلفون براق موجب شادابی و درخشش بیشتر رنگ شده، سلفون مات ظاهری شکیل و رسمی دارد و سلفون مخملی بسیار مشابه مات ولی با حس لمسی کاملا متفاوت و لطیف مانند پارچه مخمل.

 • کارت ویزیت لمینت

کارت ویزیت لمینت

همانند کارت ویزیت های سلفونی، پوشش لمینت نیز روی کاغذ گلاسه کشیده می شود با این تفاوت که ضخامت آن بسیار بالاتر است.